اخبار

رشد قیمت مسکن در غرب تهران

اکو ایران: تحولات بازار مسکن تهران در آبان نشان می‌دهد بیشترین واحد مسکونی در منطقه 5 خریداری شده است. همچنین مناطق 3 و 1 گران‌ترین مناطق تهران بوده‌اند. در ادامه طبق داده های بانک مرکزی قیمت مسکن در غرب تهران افزایش بیشتری داشته است.

رشد قیمت مسکن در غرب تهران
به گزارش اکو ایران، بانک مرکزی گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در آبان 1402 را منشر کرد. یکی از مواردی که در این گزارش به آن پرداخته شده قیمت و تعداد معاملات مسکن به تفکیک مناطق 22 گانه شهر تهران است. تغییر قیمت و تعداد معاملات واحدهای در مناطق می‌تواند رونق یا افول بازار مسکن در این مناطق را نشان دهد. مطابق آمار بانک مرکزی در آبان سال جاری 3 هزار و 593 فقره واحد مسکونی در شهر تهران با متوسط قیمت 75 میلیون و 770 هزار تومان برای هر متر مربع معامله شده است. منطقه 5 تهران در تعداد معاملات واحدهای مسکونی در ماه آبان رکورددار تهران بوده است.

منطقه 5 پر اقبال‌ترین منطقه تهران برای خرید مسکن در آبان
به گزارش بانک مرکزی بیشترین تعداد معاملات واحدهای مسکونی در منطقه 5 معامله شده است. در این منطقه که در شمال غرب تهران واقع شده 528 فقره معامله مسکونی در آبان معامله شده است. پس از این منطقه مناطق 10 و 2 نیز تعداد معاملات بالایی داشته‌اند.

از سوی دیگر کمترین واحدهای مسکونی در مناطق 20 و 19 و 22 معامله شده است. منطقه 20 تهران که جنوبی‌ترین محله‌های تهران را در بر می‌گیرد، در ماه آبان تنها 33 فقره معامله انجام شده است.

همچنین مقایسه تعداد معاملات نسبت به مهر نشان می‌دهد اقبال نسبت به مناطق مرکزی و جنوبی تهران افزایش یافته است.

بیشترین رشد ماهانه معاملات مسکن در مناطق مرکزی و جنوبی تهران
بیشترین رشد ماهانه تعداد معاملات در ماه آبان در مناطق 6 و 9 و 17 صورت گرفته است. در ماه مهر در منطقه 6 حدودا 126 واحد مسکونی معامله شده که با رشد 45.2 درصدی به 183 معامله در ماه آبان رسید. بنابراین در این مدت بازار مسکن در این مناطق رونق گرفته است.

از سوی دیگر در منطقه 12 تعداد معاملات بیشترین کاهش را داشته است. در این منطقه که شامل محله‌های اطراف میدان بهارستان، سعدی و دروازه شمیران است، در ماه مهر 83 فقره واحد مسکونی معامله شده بود که با 21.7 درصد کاهش به 65 معامله در ماه مهر رسید. تعداد معاملات مسکن در مناطق 20، 11 و 13 نیز کم شده است.

اما از نظر قیمت هر متر مربع واحد مسکونی مناطق 1 و 3 گران‌تر از سایر مناطق بوده‌اند.

گران‌ترین خانه‌های تهران در مناطق 3 و 1
قیمت مسکن در یک منطقه وابسته به عوامل مختلفی است. آب و هوا، دسترسی، ترافیک، قدیمی یا نوساز بودن عواملی هستند که اثر مستقیمی بر قیمت واحدهای مسکونی دارند.

داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد در ماه آبان گران‌ترین واحدهای مسکونی در منطقه 3 معامله شده است. قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این منطقه که از جمله محله‌های ونک، دروس، قلهک و پاسداران را شامل می‌شود در این ماه برابر با 135 میلیون و 740 هزار تومان بوده است. منطقه 1 نیز در گرانی دست کمی از منطقه 3 ندارد. هر متر مربع واحد مسکونی در این منطقه با قیمت 134 میلیون و 940 هزار تومان معامله شده است.

از سوی دیگر ارزان‌ترین منطقه تهران برای خرید مسکن منطقه 18 بوده است. منطقه 18 نواحی اطراف فردوس، شهرک ولیعصر و اتوبان آزادگان را در بر می‌گیرد و هر متر مربع واحد مسکونی در آن به طور متوسط با قیمت 35 میلیون تومان خریداری شده است. مناطق 20 و 19 نیز دیگر مناطق ارزان برای خریداری خانه در آبان 1402 بوده‌اند.

همچنین مقایسه با مهر نشان می‌دهد به جز 6 منطقه قیمت واحد مسکونی سایر مناطق شهری تهران افزایش یافته است.

رشد ماهانه قیمت مسکن در غرب تهران
مطابق داده‌های بانک مرکزی بیشترین رشد قیمت برای منطقه 21 بوده است که غربی‌ترین مناطق تهران حوالی تهرانسر و چیتگر را در بر می‌گیرد. متوسط قیمت واحدهای مسکونی در این منطقه از 52 میلیون و 510 هزار تومان در ماه مهر به 58 میلیون و 210 هزار تومان در ماه آبان افزایش یافته است. یعنی 10.9 رشد کرده است. مناطق 18 و 11 نیز دیگر مناطقی بوده‌اند که قیمت مسکن در آن‌ها رشد زیادی کرده است.

این در حالی است که قیمت مسکن در منطقه 1 نسبت به مهر 9.4 درصد کاهش یافته است و از 148 میلیون و 960 هزار تومان به 134 میلیون و 930 هزار تومان رسیده است. مناطق 12، 20 و 4 دیگر مناطقی بوده‌اند که رشد ماهانه قیمت واحدهای مسکونی در آن‌ها منفی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *